• INTER CLINIC Praha - tel: 732 300 900
  • MEDICOM Clinic - tel: 800 254 642

Rhinoplastika – operace nosu

Rhinoplastika je korektivní operace nosu. Podle typu nosu a přání pacienta jde o operaci měkkých částí anebo o operaci kostěné části nosu. Operuje se v celkové anestezii, délka zákroku je 1-2 hod podle náročnosti nálezu. Po operaci se na nose nosí malá dlažka 14 dní.

Předoperační vyšetření

Zahrnuje vyšetření jako před každou plastickou operací. Základní vyšetření moči, krve, dýchání a srdce. Absolvovat je lze u Vašeho praktického lékaře, který Vás případně dále pošle k internistovi. Druhou možností je projít si vyšetřením na klinice plastické chirurgie. Operace a Váš zdravotní stav bude zkonzultován nejen Vaším plastickým chirurgem, ale také anesteziologem. Tato vyšetření a konzultace jsou potřebná k ověření si, jestli operaci můžete podstoupit. Cenné je i vyšetření na otorhinolaryngologii, není však nutné. Záleží od požadavky operatéra.

Průběh zákroku

Rhinoplastiku, je možné vykonávat otevřeným způsobem, kdy incize, jsou umístěny v oblasti měkkého tkaniva oddělující nozdry. Uzavřený způsob znamená, že řezy jsou umístěny uvnitř nosu a tím pádem zcela neviditelné zvenku. Proporce nosu se mění pomocí dlátka a kladívka. K vytvarování nosu se taky mohou použit transplantáty z osekané části nosu. Konkrétní popis Vám však určitě sdělí Váš operatér, protože změny vykonávané na Vašem nosu jsou vysoce individuální. Dalším krokem je vyrovnání deviované tj. vybočené nosní přepážky. Tento krok umožní volnější dýchání. Po vyformování nosu do požadovaného tvaru jsou tkáně k sobě přiblíženy a sešité stehy. Operace se končí založením tamponády a zevní sádrové fixace.

Rekonvalescence

Pacient zůstává na klinice 48 hodin po operaci, poté se odstraňuje i tamponáda. I když operace může vypadat drasticky, pooperační průběh je zcela nebolestivý. Zevní sádrová fixace se nosí jeden až dva týdny po operaci, záleží, jestli byly operované měkké nebo tvrdé části nosu. Nosní sádrovou fixaci je nutné nosit po dobu spánku ještě dva následující týdny. Esteticky nepříjemné jsou modřiny pod očima, podlitiny v očích a otoky obličeje. Tyhle znaky však vymizí do dvou týdnů od operace. Mírný otok obličeje zůstává ještě o týden déle, no nebrání pracovní činnosti. Nutné jsou tlakové masáže zejména hrotu nosu a to 2-3 měsíce po výkonu. Menší zátěž je možné absolvovat po 3 měsících a plnou až po 6 měsících. V počátcích rekonvalescence se vyhýbejte předklonům, nadměrné zátěži a pozor na případné úrazy.

První viditelné výsledky

Viditelné výsledy se dostaví po odstranění sádrové fixace. Nos se s plynoucím časem bude zmenšovat a jemně tvarovat do požadované podoby. Konečná změna tvaru nosu je plně pozorovatelná až po jednom roce od operace.

Rád s Vámi budu konzultovat Váš estetický problém. Napište mi.

Search