• INTER CLINIC Praha - tel: 732 300 900
  • MEDICOM Clinic - tel: 800 254 642

Tumescentní liposukce

Liposukce je způsob odsání nadbytečného množství tuků. Tumescentní liposukce je obvykle vykonávána u pacientů, kteří vyžadují jen lokální anestezii. Zákrok trvá déle než klasická liposukce, maximálně však 3 hodiny. Protože roztok, který je použit obsahuje kromě fyziologického (solného) roztoku a adrenalinu (způsobující stáhnutí cév) i určité množství znecitlivující látky - anestetika (obvykle lidocainu), další anestezie není nutná.

Předoperační vyšetření

U zdravého člověka operace nevyžaduje zvláštní přípravu. Je nutné vyloučit poruchu krevní srážlivosti vyšetřením při konzultaci a taky laboratorně. Čtrnáct dní před zákrokem není vhodné užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin, Anopyrin). Je potřeba zvážit zákrok u pacientů užívajících léky omezující krevní srážlivost. Méně vhodné je operovat v době třech dnů před a po začátku menstruace. Operuje se po celý rok, vzhledem k nutnosti nosit po operaci modelační prádlo, jsou vhodnější chladnější měsíce.

Průběh zákroku

Anestetikum, které se nachází v infiltračním roztoku, má kromě anestetického účinku také účinek lipofilní, to znamená, že způsobuje bez jakýchkoliv vedlejších účinků povrchovou destrukci tukových buněk, které se dají volně nasát do tenkých 2 mm kanyl. Při této technice se obvykle použije 2 - 3x více tekutiny, jako je objem odsávaného tuku. Výsledkem je otok (anglicky tumescence) podkožní tkáně, samozřejmě přechodný, který umožňuje použít tenké, oblé kanyly, kterých průměr bychom museli zvětšit, kdybychom pracovali s tkáněmi neinfiltrovanými. Před vlastním odsáváním je potřebné počkat, až začne působit anestetikum, někdy až 40 min. Pak už probíhá vlastní odsávání pomocí liposukčních kanyl. Výhodou tumescentní metody je lokální anestezie, lipofilní účinek lidocainu, možnost polohovat pacienta po dobu zákroku. Celý proces trvá ve srovnání s klasickou liposukcí delší dobu a není doporučeno při jednom sezení odsát najednou několik velkých ploch anebo celé tělo.

Rekonvalescence

Liposukční prádlo je nutné nosit pořád a hlavně v prvních dnech s nejnutnějšími přestávkami na sprchování a toaletu. Doporučená doba nošení prádla je individuální a pohybuje se mezi 3 až 7 týdny.

V prvních pooperačních dnech je výsledek zákroku natolik překryt pooperačním otokem, že odsávané partie mohou být dokonce objemnější než před zákrokem. Běžné jsou modřiny. Bolestivost není velká. Teplota do 38 °C není výjimkou. V prvních 14 dnech je vhodný klidový režim bez větší zátěže a větší pohybové aktivity.

První viditelné výsledky

Po 3 týdnech začne být vidět odsátý tuk, ale až po 3 měsících je možné se vyjadřovat ke konečnému výsledku. Po liposukci nebude docházet k tak výraznému nabírání tuků do ošetřených lokalit jako před tím, je však nutné dodržovat zásady zdravé životosprávy.

Rád s Vámi budu konzultovat Váš estetický problém. Napište mi.

Search