• INTER CLINIC Praha - tel: 732 300 900
  • MEDICOM Clinic - tel: 800 254 642

Abdominoplastika - operace břicha

Abdominoplastika je operace převisu břišní stěny. Jde o výkon, kterým se odstraňuje nadbytek kůže a tuků z oblasti břicha. Podle potřeby je možné i zpevnění svalstva břišní stěny. Tato plastická operace je vyhledávaná zejména pacientkami, po několika porodech a také lidmi, kteří zhubli větší množství kilogramů, a jejich tkáně po procesu hubnutí ochably nebo ztratily pružnost. Pozor! Abdominoplastika není léčba obezity.

Předoperační vyšetření

Abdominoplastika je zákrok probíhající v celkové anestezii, to znamená, že u pacienta je navozen umělý spánek pomocí léků. Před operací je nutné absolvovat předoperační vyšetření, kterým si Váš anesteziolog a operatér ověří, jestli Váš organizmus zvládne požadovaný zákrok. Jednotlivá vyšetření můžete absolvovat u Vašeho obvodního lékaře a internisty nebo i na klinice plastické chirurgie. Tato vyšetření zahrnují vyšetření krve a moči. Dále EKG, poslech plic, pohmatová vyšetření případně další dle doporučení lékaře. U starších pacientů anesteziolog vyžaduje i snímek plic. Každá klinika plastické chirurgie má vlastního anesteziologa, který s Vámi před operací projde několik otázek ohledně Vašeho zdravotního stavu a ještě jednou Vám vysvětlí, co celková anestezie obnáší.

Průběh zákroku

Zákrok normálně trvá 2-3 hodiny, nevylučuje se však i delší trvání operace. První řez, tedy kožní řez je umístěn na podbřišek mezi lopaty kosti kyčelní. Kůže je uvolněna od podkoží a břišních svalů směrem nahoru k žebrům. Poté je nadbytek kůže odstraněn. Součástí operace může být i sešití přímého břišního svalu a odsátí tuku. Na závěr, je kůže sešita vstřebatelnými stehy v oblasti primárního kožního řezu, v podbřišku. Konečná jizva je tedy snadno maskovatelná prádlem i plavkami. Po operaci odsávají drény přebytečnou tekutinu z břišní stěny. Tyto drény neboli plastové trubičky jsou odstraněny 2-3 den po operaci. Jsou prevencí otoků a krevních podlitin.

Mini-abdominoplastika

Ne vždy je klasická abdominoplastika nutná. Někdy stačí i modifikovaný výkon, mini-abdominoplastika. Rozlišujeme horní (od pupku směrem nahoru) a dolní (od pupku směrem dolů). U dolní je jizva umístěna v podbřišku, jako u klasické abdominoplastiky. Operuje se tedy jen oblast od pupku směrem dolů, protože oblast nad pupkem je dostatečně silná. U horní mini-abdominoplastiky je řez veden v podprsní rýze a operuje se jen v části břicha nad pupkem. Cílem je sešití rozestupu svalů, odsátí tuku a odstranění kožních převisů.

Rekonvalescence

Pacient zůstává na klinice 2-3 dny. Po dobu pobytu je pacientovi věnována plná pozornost jak lékaře, tak i zdravotních sester. Následně je pacient převezen do domácí péče a kontrolován ambulantně po následujících 14-21 dní. Prvních 7-10 dní je nevyhnutný klid na lůžku. Stehy jsou odstraněny přibližně 14. den po operaci, pokud nebyly použity stehy vstřebatelné. Po abdominoplastice se nedoporučuje sedět 4 týdny, nebo je tak možné učinit s napřímeným trupem. Mírná fyzická zátěž se doporučuje až po 4 týdnech. Těžší fyzické výkony jsou možné až po 6 týdnech po operaci, přičemž pocity citlivosti v oblasti břicha jsou zcela normální. Když byly sešity i přímé břišní svaly, je vyšší námaha možná až za 3 měsíce. Co se medikace týče, pacientovi jsou doporučeny léky proti bolesti.

První viditelné výsledky

První výsledky jsou viditelné ihned.

Rád s Vámi budu konzultovat Váš estetický problém. Napište mi.

Search